Jaká byla role Ruska a před tím cara ve válkách za posledních 400 let? Například vůči Polsku?

Jaká byla role Ruska a před tím cara ve válkách za posledních 400 let? Například vůči Polsku?
ChatGPT řekl:

Rusko a dříve carský režim se za posledních 400 let účastnily mnoha konfliktů, často jako agresor, obránce, či geopolitický hráč ovlivňující rovnováhu sil v Evropě i Asii. Níže je přehled ruské role v klíčových válkách, se zvláštním zaměřením na Polsko a širší mezinárodní konflikty.


17. století: Expanzivní války a boj s Polskem

  1. Rusko-polská válka (1605–1618) – Rusko se pokusilo získat zpět území ovládané Polsko-litevskou unií během tzv. „Smuty“. Poláci dobyli Moskvu (1610), ale nakonec byli vytlačeni.
  2. Rusko-polská válka (1632–1634) – Pokus Ruska o znovuzískání Smolenska, neúspěšný.
  3. Rusko-polská válka (1654–1667) – Rusko využilo kozáckého povstání Bohdana Chmelnického proti Polákům a získalo levobřežní Ukrajinu a Kyjev (Andrusovský mír).
  4. Velká severní válka (1700–1721) – Rusko bojovalo proti Švédsku (spojené s Polskem) a porazilo ho (bitva u Poltavy 1709), čímž se stalo dominantní mocností v severní Evropě.

18. století: Růst moci a rozdělení Polska

  1. Rusko-polské intervence (1733, 1768–1772, 1792, 1794) – Rusko zasahovalo do polské vnitřní politiky, podporovalo slabé polské krále loajální k Petrohradu a potlačovalo polské reformní snahy.
  2. Dělení Polska (1772, 1793, 1795) – Rusko spolu s Pruskem a Rakouskem rozdělilo Polsko mezi sebe, čímž Polsko-litevská unie přestala existovat.
  3. Rusko-turecké války (1700–1800) – Série konfliktů s Osmanskou říší, během nichž Rusko získalo Krym (1783) a ovládlo severní Černomoří.

19. století: Boj proti Napoleonovi a reakce na polské povstání

  1. Napoleonské války (1805–1815) – Rusko bylo nejprve poraženo u Slavkova (1805) a Friedlandu (1807), ale v roce 1812 odolalo Napoleonovu tažení na Moskvu. Ruská armáda došla v roce 1814 až do Paříže.
  2. Listopadové povstání v Polsku (1830–1831) – Poláci se vzbouřili proti ruské nadvládě, ale povstání bylo krvavě potlačeno.
  3. Krymská válka (1853–1856) – Rusko bojovalo proti osmansko-britsko-francouzské koalici, bylo poraženo a ztratilo černomořský vliv.
  4. Lednové povstání v Polsku (1863–1864) – Další polské povstání proti Rusku, rovněž tvrdě potlačené.

20. století: Světové války a sovětská expanze

  1. První světová válka (1914–1918) – Rusko bojovalo na východní frontě proti Německu a Rakousko-Uhersku, ale utrpělo obrovské ztráty a kvůli Říjnové revoluci v roce 1917 vystoupilo z války (Brestlitevský mír 1918).
  2. Rusko-polská válka (1919–1921) – Polsko, vedené Józefem Piłsudským, porazilo bolševiky a zastavilo jejich postup do Evropy.
  3. Druhá světová válka (1939–1945) – SSSR nejprve napadl Polsko (1939) ve spolupráci s Německem na základě paktu Ribbentrop-Molotov, anektoval pobaltské státy a část Rumunska. Po německém útoku na SSSR (1941) se přidal k protihitlerovské koalici, přispěl k porážce nacistického Německa a získal obrovský vliv ve východní Evropě.

Studená válka (1945–1991): Sovětský blok a kontrola východní Evropy

  1. Podpora komunistických režimů v Polsku, Československu, Maďarsku, Bulharsku atd. – Po roce 1945 SSSR kontroloval východní Evropu a dosadil tam komunistické vlády.
  2. Maďarské povstání (1956) – Sovětská invaze potlačila reformní vládu Imre Nagye.
  3. Pražské jaro (1968) – Invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa, potlačení reforem Alexandra Dubčeka.
  4. Afghánská válka (1979–1989) – Sovětský svaz napadl Afghánistán, kde vedl dlouhou a neúspěšnou válku proti mudžáhidům podporovaným USA.

Po roce 1991: Ruská federace a nové konflikty

  1. Čečenské války (1994–2009) – Dvě války proti čečenským separatistům, brutální zásahy ruské armády.
  2. Rusko-gruzínská válka (2008) – Rusko podpořilo separatisty v Jižní Osetii a Abcházii, následně vojensky zasáhlo proti Gruzii.
  3. Anexe Krymu (2014) – Ruská anexe Krymu a podpora proruských separatistů na východní Ukrajině.
  4. Válka na Ukrajině (2022–dosud) – Rusko zahájilo plnohodnotnou invazi na Ukrajinu s cílem ovládnout ji a obnovit svůj geopolitický vliv v postsovětském prostoru.

Shrnutí: Ruská role ve válkách

  • Expanzionismus a anexe území: Rusko často využívalo vojenskou sílu k získání nových území (Polsko, Kavkaz, Střední Asie, Ukrajina).
  • Ovládání východní Evropy: Od konce 18. století až po studenou válku mělo Rusko zásadní vliv na osud Polska, Československa a Balkánu.
  • Boj proti Západu: Od napoleonských válek přes Krymskou válku až po studenou válku bylo Rusko často hlavním geopolitickým oponentem západních mocností.
  • Hybridní války a moderní konflikty: V posledních desetiletích používá Rusko nové formy války, včetně kybernetických útoků, dezinformací a podpory separatistických hnutí.

Rusko historicky využívalo vojenskou sílu k posílení svého vlivu, ať už prostřednictvím expanze, satelitních států nebo hybridních strategií. Konflikty s Polskem, Československem a dalšími státy byly důsledkem jeho agresivní zahraniční politiky.

Komentář k historickému okénku

Tohle mi odpověděl Chat GPT. Takže o Rusku a jeho fungování jste si asi udělali obrázek sami. A teď k tématu.

Rusko je současně slaboch i šikanátor. Je si vědomo, že kdyby se pár států spojilo, mohlo by Rusko snadno zlikvidovat. Proto dělá VŠECHNO pro to, aby se státy nespojily a nemohly jej přemoci. Proto je NATO a EU pro Rusko trnem v oku. Několik slabších států se spojilo do EU a Rusko je už desítky let v pozici zvířete zahnaného do kouta, i když na něj nikdo neútočí. Do této pozice se ale paradoxně dohnalo samo právě na základě vlastní historie. Rusko se sice rozprostírá na obrovském území, ale když máte HDP jako Taliáni, a máte ve správě mnohonásobně větší území, je i blbci jasné, že ten poměr je v jeho neprospěch. To proto se bolševici snažili zabrat co nejvíce okolních států do svého svazu republik.

A zde je druhá důležitá součást aktuálního stavu. Tím, že sjednocené/spojené západní země mají Rusko na párku, je Ruské historické ego bito, že už není důležitým partnerem a je vnímáno z pozice Západu jako nedůležité.

V okamžiku, kdy dáte vrchnímu šikanátorovi najevo, že nepatří do klubu silných, oslabíte jej i v očích jeho nohsledů, přesněji států, které okupuje (Čečensko, Bělorusko a další jsou na cestě, jako Slovensko a Maďarsko) mohou se tito od Ruska odtrhnout a Rusko ještě více oslabit. Nemůžete se nechat oslabit, když v očích svého národa budujete propagandu, že Rusko je nejlepší, nejsilnější a nejdůležitější entitou na planetě. Protože tato propaganda směrem k vlastním občanům (no, přesněji by bylo otrokům, majetku Cara) je lživá, nemůžete přiznat, že to není pravda a musíte stát za svým až do úplného konce.

Když se dítě na základce setká s šikanou, může přejít na jinou školu, od šikanátora utéct. Jenže od Ruska utéct nelze.

Při setkání s agresivním psychopatem máme 3 možnosti:

1. Utéct z jeho dosahu. To v tomto případě nelze. Před Ruskem neutečeme, navíc mají nerostné suroviny, které se nám hodí pro náš blahobyt.

2. Někdo mu musí rozbít držku. Ukázat, že už to není až tak silný drsňák a že společně se jej můžeme zbavit. To je ovšem problém, když má psychopat v kapse atomovku, která nejenže zabije naše přátele a rodiny, ale zničí život na naší planetě. A my si můžeme být jisti, že zvíře zahnané do kouta na tuhle zbraň může sáhnout. Proto se do toho nikdo moc nehrne a je jen a jen dobře, že NATO je OBRANNÝ pakt.

3. Předpokládám, že západní politici vsadili na tuto třetí možnost. Principem pomalu vařené žáby se snaží vyčerpat a oslabit šikanátora natolik, aby tu zbraň nemohl použít a když, tak jen v minimálním rozsahu.

Nemám dost informací abych mohl navrhnout řešení, ale snad už vám došlo, že aktuální stav je výsledkem několika staletí konfliktů a politických změn, když celá situace není černobílá a ani konečná. Obávám se, že v případě chování Ruska na Ukrajině tisícileté moudro „Si vis pacem, para bellum“ je dnes nanejvýš aktuální.

Nevím jak vy, ale když si jdem s klukama před barák začutat fotbálek, nevím, jestli bych chtěl mít v týmu někoho, kdo vraždí civilisty, unáší děti k převýchově, popravuje zajatce a záměrně útočí na nemocnice, školy a záchranáře.

Tak jak to řekl někdo z českých politických komentátorů, Putin se nemůže stáhnout z Ukrajiny, když nebude mít v ruce něco, co před svými prohlásí za úspěch vojenské operace. Území, postavení Ruska v mezinárodních vztazích a podobně.

Před prvním útokem Ruska na ukrajinu v roce 2014 se stalo následující. Ukrajina udělala pár průzkumů a zjistili, že pod Doněckem a Luhanskem a pod Krymem leží významné zásoby zemního plynu. A plyn jsou peníze. HODNĚ peněz. A leží na Ukrajině. Šikanátorovi muselo být ihned jasné, že z Ukrajiny se stane VELMI BOHATÝ soused, ktyrý by mohl zastínit velkolepé Rusko. Co si budeme namlouvat, i kdyby tam nebyl zrovna Putin, ale klidně kdokoliv jiný, kdo by vládl „velkolepému Rusku“, musel by reagovat stejně. Zaútočit na slabšího bohatého spolužáka a vzít mu peníze na svačinu i s územím.

Ukrajina nemůže odevzdat své území i s bohatsvím pod zemí, a Rusko nesmí nechat Ukrajinu začít toto nerostné bohatství těžit. Pokud Rusko získá území s nalezišti zemního plynu, získá přístup k obrovskému množství NAŠICH peněz, kterými MY SAMI budeme Ruské armádě platit za to, že zabíjejí civilisty, děti a popravují zajatce. Z toho vznikla patová situace, kdy málokdo je schopen předvídat, jak se situace vyvine. Ale my víme, že žádný konec nebude, bude to jen dočasný stav, který bude vyvolávat další a další reakce.

A zde je moje pointa. Prvoplánově a nekoncepčně reagovat na mezinárodní situaci umí každý blb. Strejda Donald by o tom mohl napsat knížku. Honit se za cíli je cesta do krysího závodu. Mnohem efektivnější je, stanovit si strategii. To znamená, že každý čin podřídíme strategii, která nám přinese dlouhodobý výsledek, pocit spokojenosti, že jdeme správným směrem. Chcete konkrétní myšlenku, nápad? Když to všechno dobře naplánujeme, promyslíme a budou všichni vědět co mají dělat, může být Česká republika nejlépe fungujícím státem na planetě. Proč zrovna Česko? Protože jsme tak malí, že na hokusy pokusy a maličké změny v ekonomice a ve státní správě žádného z našich stávajících partnerů příliš nepoškodí a nás nasměrují na cestu, kterou by se mohly okolní státy inspirovat.

Strategie? Jednoduchá. Co by na to řekla Tvoje Tlustá Máma?

Chováš se slušně a s respektem k ostatním a ctíš morální principy naší demokratické společnosti?
Chráníš sám sebe, aby jsi mohl chránit slabší?
Děláš to udržitelně?
Učíš to i svoje děti?